Moje nejoblíbenější příze.

Krásný den, dnes bych se s Vámi chtěla podělit o mých zkušenostech s přízemi. Za tu dobu co háčkuji, jsem si oblíbila několik typů přízí od různých firem, ke kterým se vracím. Většinou nakupuji přes internet, ale párkrát jsem si přízi koupila i jako suvenýr na dovolené. Pravda, někdy se to prodraží. Jako jednou, když jsem kupovala přízi v rakouském Hallstattu, kde jsem nechala asi 1200,- za tři klubka a jeden háček. Ale když jsi fanatik do háčkování, tak jde vše stranou...

Krásný den,

dnes bych se s Vámi chtěla podělit o mých zkušenostech s přízemi. Za tu dobu co háčkuji, jsem si oblíbila několik typů přízí od různých firem, ke kterým se vracím. Většinou nakupuji přes internet, ale párkrát jsem si přízi koupila i jako suvenýr na dovolené. Pravda, někdy se to prodraží. Jako jednou, když jsem kupovala přízi v rakouském Hallstattu, kde jsem nechala asi 1200,- za tři klubka a jeden háček. Ale když jsi fanatik do háčkování, tak jde vše stranou...

Níže jsem Vám vypsala příze, které používám už nějakou dobu a jsem s nimi spokojená. Takže to můžete brát jako takový tip, pokud nevíte úplně přesně po čem sáhnout.

Jako první firmu, kterou jsem před lety objevila byla Drops. Vyzkoušela jsem od této firmy už docela dost přízí a nikdy jsem nebyla zklamaná. Mají nádherné barvy, příze jsou kvalitní  a cena je taky super.

Nejčastěji používám od Dropsu přízí Loves you 8. Je to čistá 100% bavlna a používám ji k háčkování pytlíků na lezení. Drží krásně tvar, je dostatečně odolná a mají moc pěkné barvy. Na tuto přízi používám nejčastěji háček 3,5 mm nebo 3 mm.

Další oblíbenou stálicí je příze Paris. Je to obdoba Loves you 8 akorát je v návinu asi o 10 m kratší. Je to taky 100% bavlna a mají o něco více barev než u Loves you 8. Dohromady tvoří vzorník, z kterého si vybere snad každý.

Dále jsem si párkrát koupila Muscat. Ta je o něco tenčí než Paris a Loves you 8. Je to velmi kvalitní egyptská 100% bavlna s lesklým nádechem a je opravdu krásná.

Pak jsem měla koupenou Cotton light. Používala jsem ji rovněž na háčkování lezeckých pytlíků, ale byla na mě až moc tenká, takže jsem dala přednost raději Loves you 8 a Paris. Je to směs 50 % bavlny a 50 % polyesteru. Výrobce udává, že nenasává vlhkost, takže až budu háčkovat další plavky, bude to asi první favorit na vyzkoušení.

Od firmy Drops jsem toho vyzkoušela daleko více, ale vybrala jsem Vám jen opravdu ty, které používám nejčastěji.

 

Další mojí oblíbenou přízí je Boston od značky Schachenmayr. Tahle je opravdu super. Mají velký výběr barev a hlavně neobsahuje jen akryl, ale má i příměs vlny. Složení je 30% vlna a 70% akryl. Nejčastěji tuto přízi využívám na čepice a čelenky. Příze je silnější, takže práce krásně přibývá a na zimní období je dostatečně hrubá, takže splňuje i můj tepelný komfort. Používám na ni háček 5-6 mm. Možná jednu nevýhodu má a to, že po nějaké době začne žmolkovatět. Přijde mi, že to je právě díky příměsí vlny. Není to ale žádný extrém. Když se o své výrobky budete hezky starat, šetrně prát a sušit volně rozložené, tak má příze dlouhou výdrž.

Pak jsem si velmi oblíbila přízi Pure Viscose od značky Kartopu. Používám ji nejčastěji na tenčí čelenky a na ,,vagabond" čepice, které jsou vhodné na období jaro/podzim. Je to dutinková příze, která je vyplněna umělým vláknem. Sožení je 73% viskosa a 27% polyester. Je opravdu moooc příjemná, takže čelenky a čepice ani nepodšívám fleecem. Mají moc krásné a syté barvy, ale je problém je sehnat. Jsou velmi často vyprodané.

Dále mám ráda přízi Baby Cotton od firmy Gazzal. Dělají je ve dvou variantách. Buď tenkou na háček cca 2-3 mm a nebo Baby Cotton XL vhodnou na háček o velikosti 3-4 mm. Používám ji na lezecké pytlíky, a také na čelenky.

Poslední dobou jsem se zamilovala do bavlněných šňůr a to od velmi známé firmy Bobbiny. Používám je k háčkování kabelek, ledvinek, košíků a různých dekorací do domácnosti. Jsou vážně super a háčkování se šňůrami mě začalo hooodně bavit. Šňůry mají velmi kvalitní a hlavně přináší na trh pořád nějaké novinky. Takže už mám od nich asi krabici šňůr a nestíhám háčkovat. :-D

Dalším mým oblíbeným výrobcem šňůr, je značka Mila. Mají taky krásné barvy, ale jednu nevýhodu mají. Vnitřek šňůry je vyplněn bílým nebo černým dutým vláknem. Někdy se mi stávalo, že vlákno vykouklo ze šňůry a šlo to vidět na výrobku. Ale není to nic hrozného, jen si musíte u háčkování dávat pozor a místo schovat dovnitř, aby nebylo vidět. Například u Bobbin mají šňůry vyplněny stejným materiálem, jako je oplet a to i ve stejné barvě. Lze taky vnitřní výplňovou šňůru vyvléct a nechat jen oplet. Pak si dovnitř můžete navléct drátek a vytvořit si nějakou dekoraci, což je super! Je to super tip na využití  zbytků, které jsou už moc krátké, ale zase dlouhé na to,  aby přišly do koše.

To to je tedy přehled přízí, které používám nejčastěji. Pokud pořád tápáte, jaký materiál si na háčkování pořídit, tak doufám, že Vám tento článek pomohl s výběrem. Samozřejmě jsem neskončila s objevováním nových přízí, takže se můžete za nějakou dobu těšit na mé nové tipy!

Pokud se necháte inspirovat mým výběrem a něco hezkého si uháčkujete, budu moc ráda, když to budete sdílet v mé soukromé skupině na Facebooku nebo ve stories na Istagramu. Mějte se pěkně a háčkujte !

Vaše Kačka Lyčka ♥

 

Zde jsou zdroje obrázků:

https://www.garnstudio.com/yarns.php?cid=24

https://schachenmayr.com/en/yarns/boston

https://www.rajklubicek.cz/Prize-Kartopu-Pure-Viscose-725-d202.htm

https://www.rajklubicek.cz/Prize-Gazzal-Baby-Cotton-3414-d1342.htm

https://www.rajklubicek.cz/Prize-Gazzal-Baby-Cotton-XL-3420-d1393.htm

https://shop.bobbiny.com/pl/sznurki-plecione/8396-morski-5902340202876.html

https://miladruciarnia.pl/pl/p/Sznurek-bawelniany-5-mm-Glitter%2C-dl-100-m%2C-mietowa-perla/4193