Jak jednoduše odhadnout velikost čepice ?

Krásný den ! Období čepic máme tady a s tím přichází i jedna záludnost. Umíte odhadnout velikost čepice ?

Krásný den !

Období čepic máme tady a s tím přichází i jedna záludnost. Umíte odhadnout velikost čepice ?

Když jsem začínala háčkovat, tak jsem velikost čepice zjišťovala tak, že jsem prostě háčkovala a háčkovala. Když velikost nebyla dobrá jednoduše jsem ji vypárala a popřípadě jsem základovou placku ještě víc rozháčkovala anebo ubrala jednu kruhovou řadu.

Samozřejmě když háčkujete jednu čepici za uherský rok, tak to zas tak nevadí. Ale pokud chcete ušetřit svůj čas a nervy, tak vám poradím jednoduchou vychytávku.

Takže teď trochu matematiky! Pamatujete si ze školy, jak jsme se učili Ludolfovo číslo neboli Pí ? Jooo konečně můžeme naše vědomosti ze školy uplatnit. :D Je to jednoduchý vzoreček !

 

Jako příklad uvedu můj obvod hlavy, což je 53 cm : 3,14 = 16,87 cm. Takže nějakých skoro 17 cm. Když máme tedy vypočtený průměr základové placky, je to sice paráda, ale ještě je v tom jedna záludnost. Každá příze je totiž jinak pružná. Pokud háčkujete z čisté bavlny, obvod bych nechala přesně tak, jak vám vyšel. Pokud budete háčkovat z nějakého pružnějšího materiálu doporučuji ubrat 1 nebo alespoň 0,5 cm. Čepice se vám totiž trošičku natáhne. Dále pokud budete čepici podšívat fleecem, taktéž bych ubrala 1 cm a fleece udělala přesně na váš obvod hlavy.

Toto jsou tedy mé poznatky z praxe a doufám, že jsem vám alespoň trošičku usnadnila anebo urychlila háčkování. Takže utíkejte si změřit hlavu a čepice od teď háčkovat hezky na poprvé bez párání !

Mějte se hezky!

Vaše Kačka Lyčka