Jak si vybrat správný háček?

Je to první věc, kterou budete nejspíše vybírat a bez které se neobejdete. Já jsem si za tu dobu nasbírala docela dost háčků, ale ne všechny používám. Musím říct, že až na pár kousků jsem do nich nikdy neinvestovala dost peněz. Stačí vám navštívit obyčejnou galanterii, kde si jednoduše vyberete.

Je to první věc, kterou budete nejspíše vybírat a bez které se neobejdete. Já jsem si za tu dobu nasbírala docela dost háčků, ale ne všechny používám. Musím říct, že až na pár kousků jsem do nich nikdy neinvestovala dost peněz. Stačí vám navštívit obyčejnou galanterii, kde si jednoduše vyberete.

První kritérium výběru je:

  • Velikost háčku

Pokud nevíte, jakou velikost háčku vybrat, je dobré se podívat na štítek příze, kterou jste si koupili. Číslo je napsané v kolonce Needle/ Hook nebo tam je obrázek jehlic/ háčku a vedle toho číslo.

Číslo výrobci uvádějí v milimetrech a korespondují s číslem na háčku. Je to jednoduché. Když si tedy nevíte rady, podívejte se na tuto pomůcku a máte vyřešeno. No jo, ale co když mám háček, který jsem našla někde po babičce a číslo tam už není? Tak mám tady jednoduchou radu. Vezměte si pravítko a změřte si háček nejlépe pod háčkem a tím skosením. Tam je to totiž o něco menší a číslo by nesedělo.

Později, když už budete zkušenější, budete háček vybírat intuitivně. Velikostí háčku se dá ovlivnit hodně věcí. Ale o tom až někdy příště.

 

Další věc na co si dát pozor je:

  • Madlo háčku.

Na trhu je toho opravdu dost. Od různých barev a tvarů. Dokonce jsem narazila na hand made háčky, kde madlo je vyrobené třeba z Fimo hmoty.

Asi bych se vyvarovala koupi tady těchto háčků. Nemají na konci madlo, a proto se špatně drží. Po chvíli mě z tady těchto háčků opravdu bolí celá ruka.

 

Asi taková klasika, kterou najdete v každé galanterii jsou tyto háčky. Tyhle mám ráda, dobře se drží a příze se vůbec nevyvlíká, když s ní háčkujete. Mám ale jednu špatnou zkušenost. Stalo se mi párkrát, že se mi háček v místě, jak začíná madlo začal protáčet a nebo se mi úplně v tomto místě zlomil. Takže tyto háčky jsou super, ale pozor na příliš velkou sílu.

 

Tyto háčky jsem našla u mamky v šuplíku a jsou taky fajn. Drží se dobře a zatím jsem s nimi neměla žádný problém. Až možná na ten fialový. Ten má háček moc plytký a příze se z něho vyvlíká. Myslím, že ho mamka kupovala někde ve velkém supermarketu. Byl zabalený spolu s několika klubíčky v takovém akčním balení.

 

Asi nejraději a nejčastěji používám tyto dva háčky. S černým háčkem mám už vytvořené za tu dobu, co ho mám pouto a uháčkováno několik kilometrů (pojí se s ním jeden příběh, ale o tom někdy příště). A žlutý háček ten je asi vítěz a bezkonkurenční pomocník. Je na stranách plochý a jeho povrch je pogumovaný. Takže neklouže a padne krásně do ruky, takže můžete háčkovat do aleluja.

 

A poslední háčky, které mám, jsou tyto. Jsou to háčky na silnou přízi. Nejčastěji je používám na bavlněné šňůry. Jsou super. Dobře se drží a jsou prakticky nezničitelné.

 

Dnes o výběru háčků je to vše. Jen abych to shrnula. Jsou to mé pocity a zkušenosti, které mám. Každému bude sedět třeba trochu něco jiného. Doufám, že Vám tento článek pomůže se správným výběrem. Já jsem určitě se svou výbavičkou neskončila, takže když objevím něco s čím budu spokojená, budu Vás informovat.

Pokud jste připravení zkusit háčkování, připravila jsem pro Vás ebook pro začátečníky. Najdete zde úplné základy, bez kterých se v háčkování neobejdete. Natočila jsem krátká videa pro lepší pochopení. Je dobré si tímto základem projít, jelikož v mých dalších návodech se budou právě tyto základy používat. 

 

Vaše Kačka Lyčka ♥